Candidat@s PPD al Congreso


Ángelo Carrasco Arias N-60

Distrito 1: Arica, Camarones, Putre, General Lagos

Ángelo Carrasco Arias N-60

Distrito 1: Arica, Camarones, Putre, General Lagos



Juan Marroquín Guzmán N-63

Distrito 2: Iquique, Alto Hospicio, Huara, Camiña, Colchane, Pica, Pozo Almonte

Juan Marroquín Guzmán N-63

Distrito 2: Iquique, Alto Hospicio, Huara, Camiña, Colchane, Pica, Pozo Almonte



Jaime Araya Guerrero N-79

Distrito 3: Tocopilla, María Elena, Calama, Ollagüe, San Pedro de Atacama, Antofagasta, Mejillones, Sierra Gorda, Taltal

Jaime Araya Guerrero N-79

Distrito 3: Tocopilla, María Elena, Calama, Ollagüe, San Pedro de Atacama, Antofagasta, Mejillones, Sierra Gorda, Taltal



Jorge Hidalgo N-70

Distrito 4: Chañaral, Diego de Almagro, Copiapó, Caldera, Tierra Amarilla, Vallenar, Freirina, Huasco, Alto del Carmen

Jorge Hidalgo N-70

Distrito 4: Chañaral, Diego de Almagro, Copiapó, Caldera, Tierra Amarilla, Vallenar, Freirina, Huasco, Alto del Carmen



Miguel Alvarado N-75

Distrito 5: La Serena, La Higuera, Vicuña, Paihuano, Andacollo, Coquimbo, Ovalle, Río Hurtado, Combarbalá, Punitaqui, Monte Patria, Illapel, Salamanca, Los Vilos, Canela

Miguel Alvarado N-75

Distrito 5: La Serena, La Higuera, Vicuña, Paihuano, Andacollo, Coquimbo, Ovalle, Río Hurtado, Combarbalá, Punitaqui, Monte Patria, Illapel, Salamanca, Los Vilos, Canela



Ximena Rivillo Oróstica N-83

Distrito 6: La Ligua, Petorca, Cabildo, Papudo, Zapallar, Puchuncaví, Quintero, Nogales, Calera La Cruz, Quillota, Hijuelas, Los Andes, San Esteban, Calle Larga, Rinconada, San Felipe, Putaendo, Santa María, Panquehue, Llaillay, Catemu, Olmué, Limache, Villa Alemana, Quilpué

Ximena Rivillo Oróstica N-83

Distrito 6: La Ligua, Petorca, Cabildo, Papudo, Zapallar, Puchuncaví, Quintero, Nogales, Calera La Cruz, Quillota, Hijuelas, Los Andes, San Esteban, Calle Larga, Rinconada, San Felipe, Putaendo, Santa María, Panquehue, Llaillay, Catemu, Olmué, Limache, Villa Alemana, Quilpué



Katherine Araya Matus N-84

Distrito 7: Valparaíso, Juan Fernández, Isla de Pascua, Viña del Mar, Concón, San Antonio, Santo Domingo, Cartagena, El Tabo, El Quisco, Algarrobo, Casablanca

Katherine Araya Matus N-84

Distrito 7: Valparaíso, Juan Fernández, Isla de Pascua, Viña del Mar, Concón, San Antonio, Santo Domingo, Cartagena, El Tabo, El Quisco, Algarrobo, Casablanca



Mario Soto Benavides N-85

Distrito 7: Valparaíso, Juan Fernández, Isla de Pascua, Viña del Mar, Concón, San Antonio, Santo Domingo, Cartagena, El Tabo, El Quisco, Algarrobo, Casablanca

Mario Soto Benavides N-85

Distrito 7: Valparaíso, Juan Fernández, Isla de Pascua, Viña del Mar, Concón, San Antonio, Santo Domingo, Cartagena, El Tabo, El Quisco, Algarrobo, Casablanca



Alejandro Zisis Drinberg N-81

Distrito 8: Colina, Lampa, Tiltil, Quilicura, Pudahuel, Estación Central, Cerrillos, Maipú

Alejandro Zisis Drinberg N-81

Distrito 8: Colina, Lampa, Tiltil, Quilicura, Pudahuel, Estación Central, Cerrillos, Maipú



Miriam Bazáez Guerra N-82

Distrito 8: Colina, Lampa, Tiltil, Quilicura, Pudahuel, Estación Central, Cerrillos, Maipú

Miriam Bazáez Guerra N-82

Distrito 8: Colina, Lampa, Tiltil, Quilicura, Pudahuel, Estación Central, Cerrillos, Maipú



Gonzalo Navarrete N-68

Distrito 9: Conchalí, Renca, Huechuraba, Cerro Navia, Quinta Normal, Lo Prado, Recoleta, Independencia

Gonzalo Navarrete N-68

Distrito 9: Conchalí, Renca, Huechuraba, Cerro Navia, Quinta Normal, Lo Prado, Recoleta, Independencia



Cristina Girardi Lavín N-69

Distrito 9: Conchalí, Renca, Huechuraba, Cerro Navia, Quinta Normal, Lo Prado, Recoleta, Independencia

Cristina Girardi Lavín N-69

Distrito 9: Conchalí, Renca, Huechuraba, Cerro Navia, Quinta Normal, Lo Prado, Recoleta, Independencia



Alejandra Saa Carrasco N-80

Distrito 9: Conchalí, Renca, Huechuraba, Cerro Navia, Quinta Normal, Lo Prado, Recoleta, Independencia

Alejandra Saa Carrasco N-80

Distrito 9: Conchalí, Renca, Huechuraba, Cerro Navia, Quinta Normal, Lo Prado, Recoleta, Independencia



Ramón Farías N-74

Distrito 10: Providencia, Ñuñoa, Santiago, Macul, San Joaquín, La Granja

Ramón Farías N-74

Distrito 10: Providencia, Ñuñoa, Santiago, Macul, San Joaquín, La Granja



Verónica Pinilla N-75

Distrito 10: Providencia, Ñuñoa, Santiago, Macul, San Joaquín, La Granja

Verónica Pinilla N-75

Distrito 10: Providencia, Ñuñoa, Santiago, Macul, San Joaquín, La Granja



René Jofré N-68

Distrito 11: Las Condes, Vitacura, Lo Barnechea, La Reina, Peñalolén

René Jofré N-68

Distrito 11: Las Condes, Vitacura, Lo Barnechea, La Reina, Peñalolén



Enrique Acorssi N-69

Distrito 11: Las Condes, Vitacura, Lo Barnechea, La Reina, Peñalolén

Enrique Acorssi N-69

Distrito 11: Las Condes, Vitacura, Lo Barnechea, La Reina, Peñalolén



Patricia Cocas N-70

Distrito 11: Las Condes, Vitacura, Lo Barnechea, La Reina, Peñalolén

Patricia Cocas N-70

Distrito 11: Las Condes, Vitacura, Lo Barnechea, La Reina, Peñalolén



Jaime Escudero N-74

Distrito 12: La Florida, Puente Alto, Pirque, San José de Maipo, La Pintana

Jaime Escudero N-74

Distrito 12: La Florida, Puente Alto, Pirque, San José de Maipo, La Pintana



Melissa Varas N-75

Distrito 12: La Florida, Puente Alto, Pirque, San José de Maipo, La Pintana

Melissa Varas N-75

Distrito 12: La Florida, Puente Alto, Pirque, San José de Maipo, La Pintana



Paz Suárez Briones N-76

Distrito 12: La Florida, Puente Alto, Pirque, San José de Maipo, La Pintana

Paz Suárez Briones N-76

Distrito 12: La Florida, Puente Alto, Pirque, San José de Maipo, La Pintana



Tucapel Jiménez Fuentes N-68

Distrito 13: El Bosque, La Cisterna, San Ramón, Pedro Aguirre Cerda, San Miguel, Lo Espejo)irre Cerda, San Miguel, Lo Espejo

Tucapel Jiménez Fuentes N-68

Distrito 13: El Bosque, La Cisterna, San Ramón, Pedro Aguirre Cerda, San Miguel, Lo Espejo)irre Cerda, San Miguel, Lo Espejo



Camila Bruna N-69

Distrito 13: El Bosque, La Cisterna, San Ramón, Pedro Aguirre Cerda, San Miguel, Lo Espejo)irre Cerda, San Miguel, Lo Espejo

Camila Bruna N-69

Distrito 13: El Bosque, La Cisterna, San Ramón, Pedro Aguirre Cerda, San Miguel, Lo Espejo)irre Cerda, San Miguel, Lo Espejo



Mario Gebauer N-73

Distrito 14: San Bernardo, Buin, Paine, Calera de Tango, Talagante, Peñaflor, El Monte, Isla de Maipo, Melipilla, María Pinto, Curacaví, Alhué, San Pedro, Padre Hurtado

Mario Gebauer N-73

Distrito 14: San Bernardo, Buin, Paine, Calera de Tango, Talagante, Peñaflor, El Monte, Isla de Maipo, Melipilla, María Pinto, Curacaví, Alhué, San Pedro, Padre Hurtado



Ángel Bozán N-74

Distrito 14: San Bernardo, Buin, Paine, Calera de Tango, Talagante, Peñaflor, El Monte, Isla de Maipo, Melipilla, María Pinto, Curacaví, Alhué, San Pedro, Padre Hurtado

Ángel Bozán N-74

Distrito 14: San Bernardo, Buin, Paine, Calera de Tango, Talagante, Peñaflor, El Monte, Isla de Maipo, Melipilla, María Pinto, Curacaví, Alhué, San Pedro, Padre Hurtado



Felipe Letelier N-70

Distrito 15: Rancagua, Mostazal, Graneros, Codegua, Machalí, Requínoa, Rengo, Olivar, Doñihue, Coinco, Coltauco, Quinta de Tilcoco, Malloa

Felipe Letelier N-70

Distrito 15: Rancagua, Mostazal, Graneros, Codegua, Machalí, Requínoa, Rengo, Olivar, Doñihue, Coinco, Coltauco, Quinta de Tilcoco, Malloa



Eduardo Vergara N-71

Distrito 15: Rancagua, Mostazal, Graneros, Codegua, Machalí, Requínoa, Rengo, Olivar, Doñihue, Coinco, Coltauco, Quinta de Tilcoco, Malloa

Eduardo Vergara N-71

Distrito 15: Rancagua, Mostazal, Graneros, Codegua, Machalí, Requínoa, Rengo, Olivar, Doñihue, Coinco, Coltauco, Quinta de Tilcoco, Malloa



Carolina Cucumides N-66

Distrito 16: San Fernando, Chimbarongo, San Vicente, Peumo, Pichidegua, Las Cabras, Placilla, Nancagua, Chépica, Santa Cruz, Lolol, Pumanque, Palmilla, Peralillo, Navidad, Litueche, La Estrella, Pichilemu, Marchigüe, Paredones

Carolina Cucumides N-66

Distrito 16: San Fernando, Chimbarongo, San Vicente, Peumo, Pichidegua, Las Cabras, Placilla, Nancagua, Chépica, Santa Cruz, Lolol, Pumanque, Palmilla, Peralillo, Navidad, Litueche, La Estrella, Pichilemu, Marchigüe, Paredones



Beatriz Villena Roco N-74

Distrito 17: Curicó, Teno, Romeral, Molina, Sagrada Familia, Hualañé, Licantén, Vichuquén, Rauco, Talca, Curepto, Constitución, Empedrado, Pencahue, Maule, San Clemente, Pelarco, Río Claro, San Rafael

Beatriz Villena Roco N-74

Distrito 17: Curicó, Teno, Romeral, Molina, Sagrada Familia, Hualañé, Licantén, Vichuquén, Rauco, Talca, Curepto, Constitución, Empedrado, Pencahue, Maule, San Clemente, Pelarco, Río Claro, San Rafael



Henry Varas N-75

Distrito 17: Curicó, Teno, Romeral, Molina, Sagrada Familia, Hualañé, Licantén, Vichuquén, Rauco, Talca, Curepto, Constitución, Empedrado, Pencahue, Maule, San Clemente, Pelarco, Río Claro, San Rafael

Henry Varas N-75

Distrito 17: Curicó, Teno, Romeral, Molina, Sagrada Familia, Hualañé, Licantén, Vichuquén, Rauco, Talca, Curepto, Constitución, Empedrado, Pencahue, Maule, San Clemente, Pelarco, Río Claro, San Rafael



María Antonieta Rojas N-64

Distrito 18: Linares, Colbún, San Javier, Villa Alegre, Yerbas Buenas, Longaví, Retiro, Parral, Cauquenes, Pelluhue, Chanco

María Antonieta Rojas N-64

Distrito 18: Linares, Colbún, San Javier, Villa Alegre, Yerbas Buenas, Longaví, Retiro, Parral, Cauquenes, Pelluhue, Chanco



Loreto Carvajal N-65

Distrito 19: Chillán, Coihueco, Pinto, San Ignacio, El Carmen, Pemuco, Yungay, Chillán Viejo, San Fabián, Ñiquén, San Carlos, San Nicolás, Ninhue, Quirihue, Cobquecura, Treguaco, Portezuelo, Coelemu, Ranquil, Quillón, Bulnes, Cabrero, Yumbel

Loreto Carvajal N-65

Distrito 19: Chillán, Coihueco, Pinto, San Ignacio, El Carmen, Pemuco, Yungay, Chillán Viejo, San Fabián, Ñiquén, San Carlos, San Nicolás, Ninhue, Quirihue, Cobquecura, Treguaco, Portezuelo, Coelemu, Ranquil, Quillón, Bulnes, Cabrero, Yumbel



Manuel Bello N-66

Distrito 19: Chillán, Coihueco, Pinto, San Ignacio, El Carmen, Pemuco, Yungay, Chillán Viejo, San Fabián, Ñiquén, San Carlos, San Nicolás, Ninhue, Quirihue, Cobquecura, Treguaco, Portezuelo, Coelemu, Ranquil, Quillón, Bulnes, Cabrero, Yumbel

Manuel Bello N-66

Distrito 19: Chillán, Coihueco, Pinto, San Ignacio, El Carmen, Pemuco, Yungay, Chillán Viejo, San Fabián, Ñiquén, San Carlos, San Nicolás, Ninhue, Quirihue, Cobquecura, Treguaco, Portezuelo, Coelemu, Ranquil, Quillón, Bulnes, Cabrero, Yumbel



Cristian Campos N-74

Distrito 20: Talcahuano, Hualpén, Concepción, San Pedro de la Paz, Chiguayante, Tomé, Penco, Florida, Hualqui, Coronel, Santa Juana

Cristian Campos N-74

Distrito 20: Talcahuano, Hualpén, Concepción, San Pedro de la Paz, Chiguayante, Tomé, Penco, Florida, Hualqui, Coronel, Santa Juana



Berta Belmar N-76

Distrito 20: Talcahuano, Hualpén, Concepción, San Pedro de la Paz, Chiguayante, Tomé, Penco, Florida, Hualqui, Coronel, Santa Juana

Berta Belmar N-76

Distrito 20: Talcahuano, Hualpén, Concepción, San Pedro de la Paz, Chiguayante, Tomé, Penco, Florida, Hualqui, Coronel, Santa Juana



Rodrigo Daroch N-63

Distrito 21: Lota, Lebu, Arauco, Curanilahue, Los Alamos, Cañete, Contulmo, Tirúa, Los Angeles, Tucapel, Antuco, Quilleco, Alto Biobío, Santa Bárbara, Quilaco, Mulchén, Negrete, Nacimiento, San Rosendo, Laja

Rodrigo Daroch N-63

Distrito 21: Lota, Lebu, Arauco, Curanilahue, Los Alamos, Cañete, Contulmo, Tirúa, Los Angeles, Tucapel, Antuco, Quilleco, Alto Biobío, Santa Bárbara, Quilaco, Mulchén, Negrete, Nacimiento, San Rosendo, Laja



Guillermo Jaramillo N-53

Distrito 22: Angol, Renaico, Collipulli, Ercilla, Los Sauces, Purén, Lumaco, Traiguén, Victoria, Curacautín, Lonquimay, Melipeuco, Vilcún, Lautaro, Perquenco Galvarino

Guillermo Jaramillo N-53

Distrito 22: Angol, Renaico, Collipulli, Ercilla, Los Sauces, Purén, Lumaco, Traiguén, Victoria, Curacautín, Lonquimay, Melipeuco, Vilcún, Lautaro, Perquenco Galvarino



José Montalva Feuerhake N-67

Distrito 23: Temuco, Padre Las Casas, Carahue, Nueva Imperial, Saavedra, Cholchol, Teodoro Schmidt, Freire, Pitrufquén, Cunco, Pucón, Curarrehue, Villarrica, Loncoche, Gorbea, Toltén

José Montalva Feuerhake N-67

Distrito 23: Temuco, Padre Las Casas, Carahue, Nueva Imperial, Saavedra, Cholchol, Teodoro Schmidt, Freire, Pitrufquén, Cunco, Pucón, Curarrehue, Villarrica, Loncoche, Gorbea, Toltén



Enrique Jaramillo N-68

Distrito 24: Valdivia, Lanco, Mariquina, Máfil, Corral, Panguipulli, Los Lagos, Futrono, Lago Ranco, Río Bueno, La Unión, Paillaco

Enrique Jaramillo N-68

Distrito 24: Valdivia, Lanco, Mariquina, Máfil, Corral, Panguipulli, Los Lagos, Futrono, Lago Ranco, Río Bueno, La Unión, Paillaco



Carla Soto Gallardo N-69

Distrito 24: Valdivia, Lanco, Mariquina, Máfil, Corral, Panguipulli, Los Lagos, Futrono, Lago Ranco, Río Bueno, La Unión, Paillaco

Carla Soto Gallardo N-69

Distrito 24: Valdivia, Lanco, Mariquina, Máfil, Corral, Panguipulli, Los Lagos, Futrono, Lago Ranco, Río Bueno, La Unión, Paillaco



Gustavo Salvo Pereira N-71

Distrito 25: Osorno, San Juan de la Costa, San Pablo, Puyehue, Río Negro, Purranque, Puerto Octay, Fresia, Frutillar, Llanquihue, Puerto Varas, Los Muermos

Gustavo Salvo Pereira N-71

Distrito 25: Osorno, San Juan de la Costa, San Pablo, Puyehue, Río Negro, Purranque, Puerto Octay, Fresia, Frutillar, Llanquihue, Puerto Varas, Los Muermos



Claudio Oyarzún N-74

Distrito 26: Puerto Montt, Cochamó, Maullín, Calbuco, Castro, Ancud, Quemchi, Dalcahue, Curaco de Vélez, Quinchao, Puqueldón, Chonchi, Queilén, Quellón, Chaitén, Hualaihué, Futaleufú, Palena

Claudio Oyarzún N-74

Distrito 26: Puerto Montt, Cochamó, Maullín, Calbuco, Castro, Ancud, Quemchi, Dalcahue, Curaco de Vélez, Quinchao, Puqueldón, Chonchi, Queilén, Quellón, Chaitén, Hualaihué, Futaleufú, Palena



Gloria González Sáez N-75

Distrito 26: Puerto Montt, Cochamó, Maullín, Calbuco, Castro, Ancud, Quemchi, Dalcahue, Curaco de Vélez, Quinchao, Puqueldón, Chonchi, Queilén, Quellón, Chaitén, Hualaihué, Futaleufú, Palena

Gloria González Sáez N-75

Distrito 26: Puerto Montt, Cochamó, Maullín, Calbuco, Castro, Ancud, Quemchi, Dalcahue, Curaco de Vélez, Quinchao, Puqueldón, Chonchi, Queilén, Quellón, Chaitén, Hualaihué, Futaleufú, Palena



Domingo Rubilar Ruiz N-58

Distrito 28: Natales, Torres del Paine, Punta Arenas, Río Verde, Laguna Blanca, San Gregorio, Porvenir, Primavera, Timaukel, Cabo de Hornos, Antártica

Domingo Rubilar Ruiz N-58

Distrito 28: Natales, Torres del Paine, Punta Arenas, Río Verde, Laguna Blanca, San Gregorio, Porvenir, Primavera, Timaukel, Cabo de Hornos, Antártica



Rodrigo González Torres

Diputado, Distrito N° 7, Región de Valparaíso

Rodrigo González Torres

Diputado, Distrito N° 7, Región de Valparaíso

Contacto: 

Teléfono: (56 + 32) 250 5044
Mail: rodrigogonzalez@congreso.cl

Diputado, Región de Valparaíso:

Distrito Nº 7: Algarrobo, Cartagena, Casablanca, Concón, El Quisco, El Tabo, Isla de Pascua, Juan Fernández, San Antonio, Santo Domingo, Valparaíso, Viña del Mar.



Andrea Parra Sauterel

Diputada, Distrito N° 22, Región de la Araucanía

Andrea Parra Sauterel

Diputada, Distrito N° 22, Región de la Araucanía

Contacto: 

Teléfono:  (56 + 32) 250 5418
Mail: andrea.parra@congreso.cl

Diputada, Región de la Araucanía :

Distrito 22: Angol, Renaico, Collipulli, Ercilla, Los Sauces, Purén, Lumaco, Traiguén, Victoria, Curacautín, Lonquimay, Melipeuco, Vilcún, Lautaro, Perquenco Galvarino.

 

 

 

 

 

 



Ricardo Celis

Diputado, Distrito N° 23, Región de la Araucanía

Ricardo Celis

Diputado, Distrito N° 23, Región de la Araucanía

Contacto: 

Teléfono: (56 + 32) 250 5362
Mail: ricardo.celis@congreso.cl

Diputado, Región de la Araucanía :

Distrito 23:  Carahue, Cholchol, Cunco, Curarrehue, Freire, Gorbea, Loncoche, Nueva Imperial, Padre Las Casas, Pitrufquén, Pucón, Saavedra, Temuco, Teodoro Schmidt, Toltén, Villarrica.

These kinds of dazzling details endow the idea with the feeling regarding manipulated energy very much like exactly what a high-powered rushing vehicle enhancing around the beginning grid. Jarno Trulli's personal, also in reddish like a dramatic scuff for the clear amethyst amazingly caseback, also accentuates the particular sports heart and fake rolex soul of the model. The combination with the intensive gray with this Cermet bezel as well as the glistening black with the throw carbon dioxide circumstance middle creates a great stylishly subtle and complicated effect.